Gerald Scarfe: Pink Floyd v Praze aneb když si potetujeme své tělo obrázky?!

24.07.2013 11:39

Museum Kampa  - Praha 1
24. 7. -13. 10. 2013

Byli jsme pozváni na tiskovou konferenci a na vernisáž, kterou vedl JUDr. Jiří Pospíšil za osobní účasti britského umělce Geralda Scarfa. V důsledku letošních červnových povodní byla výstava totiž odložena o několik týdnů, ale podle slov sympatického a šaramantního umělce Geralda Scarfa jsme ji zvládli na výbornou. Výstavu kreseb a akvarelů britského ilustrátora, světoznámé ikony společenské a politické karikatury Geralda Scarfa, tvoří kromě politických a společenských komentářů a karikatur středoevropské politiky především fantastické kresby pro desku hudební skupiny Pink Floyd ´The Wall´.

 

Světoznámý karikaturista a kreslíř Gerald Scarfe již v Česku vystavoval, a to v Českém Krumlově. Příliš jeho jméno neznáme, ale byl to právě on, jak už jsme řekli, který navrhl a nakreslil nap. obal desky Pink Floyd: ´The Wall a v roce 1982 s nimi spolupracoval na filmu ´The Wall´. V branži politické a společenské karikatury se Gerald Scarfe pohybuje již 50 let. Na výstavě zhlédneme více jak 50 kreseb a akvarelů velkých formátů, karikatur britské a světové politiky, z nichž se některé kresby týkají i československé politiky v roce 1968.

 

Když mě svět kolem rozruší, což se děje neustále, kreslím – třeba v 1968 jsem udělal Dubčeka, protože jsem byl rozladěn tím, co se stalo Československu.“ G.S.


Co bude ve středu 7. srpna  2013 v Praze?
Víme, že: ve středu 7. srpna  2013 v pražské Synot Tip Aréně vystoupí jeden ze zakladatelů a skladatel legendárních  Pink Floyd, Roger Waters?  Půjde o návrat historické produkce ´The Wall´.  A proto  JUDr. Jiří Pospíšil, člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových oslovil britského umělce Geralda Scarfa. Můžeme tak zhlédnout přehlídku jeho kreseb i akvarelů, která neobsahuje všechny práce vystavené v loňském roce v Českém Krumlově, ale  nově jsme ji doplnili  o osm plakátů, které jsme ještě v Česku nevystavovali.

 

Pan Gerald Scarfe  nás osobně výstavou provedl
Po skončení tiskovky jsme se  zúčastnili komentované prohlídky v Konírně (zde zhlédneme práce pro album Pink Floyd (1976) a ostatní karikaturní kresby), a na závěr jsme procházeli  tzv. Pokojíčkem, zde jsme se dozvěděli, jako např.:

• že  jeho kresby se dotýkají velmi aktuálně o začátcích nové Evropy
•  že vyobrazený ruský medvěd má na bříše otazník ve tvaru srpu
• že ztvárnil  portrét  Maa – zrod národa
•  že kresbou řešil problém Černobylu, o kterém se vůbec nevědělo ze začátku
• že  mrtvý Stalin nám  stále škrtí Dubčeka (G. Scarfe na srpnové události 21. 8. 1968  rozhořčeně okamžitě reagoval již 30. 8. 1968)
• že ´Tak já už nejsem v kurzu´- je dalším  portrétem  Dubčeka s jeho charakterickým dlouhým nosem

 

Prosím pana Scarfa, pojďte mezi nás!
Na slavnostním zahájení JUDr. Jiřím Pospíšilem jsme přivítali autora Geralda Scarfa s jeho manželkou, britskou herečkou a jako hlavní celebritu usměvavou Medu Mládkovou. Pan Pospíšil poděkoval Českému Krumlovu za zapůjčení převážné části výstavy a informoval nás o tom, že speciálně pro tuto výstavu byly připraveny repliky čtyř kreseb, které si můžeme zakoupit v Museu Kampa zakoupit (250 Kč). Poté poprosil pana Geralda Scarfa o slovo.   V tom parném podvečeru jsme se zaslouchali do krásných slov Geralda Scarfa, který byl především potěšen a nadšen nádhernou prostorou Musea Kampa, kde se právě nacházíme, kde jsme dokázali spojit architekturu starou s novou.  A uznal, že Pink Floyd  známe všichni více než jeho, Geralda Scarfa, a na závěr nám vyprávěl příběh, který se mu udál:

 

…mohu si potetovat tělo vašimi kresbami, pane Scarfe?!
Jakýsi veterán z války ho požádal o svolení, zda by mohl použít jeho kresby, aby jimi ozdobil tetováním své tělo. A nakonec mu poslal i medaili, kterou Scarfe rozhořčeně vrátil, protože ta patří přece tomu veteránovi …tomu, kdo ji poslal…tomu, kdo tam bojoval…  

 

Gerald Scarfe se považuje za ´králova šaška´
Dále se G. S. pochlubil, že již 50 let pracuje s novinami London Sunday Times, zejména že přispívá svými politickými kresbami, protože si myslí a zjistil, že politici jsou všude na světě arogantní, kteří si myslí, že budeme dělat to, co dělají špatně…

…a tak Gerald Scarfe má vlastně takový pocit, že je takový ´králův šašek´, nebo něco takového,  jako byli dříve na dvorech panovníků trpěni…

„ V politice ho prý za tu dobu nic příliš nepřekvapilo, spíš rozesmutnilo. „Stále jsou tu stejné typy padouchů, jednoho Kaddáfího zničíte a přijde další. Chamtivost a násilí nemůžete zastavit. Je to něco jako nemoc – mít více peněz, síly, moci,“ G.S.


Svoboda slova je ve Velké Británii skutečnou svobodou slova, není jen proklamací
Scarfe si váží svobody slova, kterou doma požívá, a pracoval tak, že jakmile viděl  nějaký článek v novinách, kde pracoval, hned k tomu bez nějakých obav karikaturu namaloval..protože jiný pohled na novinovou zprávu nikdy neuškodí,  a to G. S. umí…jak se můžeme  jako návštěvníci přesvědčit na vlastní oči na této překrásně koncipované výstavě..

Všichni zúčastnění vernisáže, např. i jsme zahlédli Jana Přeučila s Evou Hruškovou, Hanu Marvanovou, Ing. Jana Zahradníka, pak jsme zatleskali paní Mládkové a paní Scarfové, když jim předávali kytice… 
  

“Jsou však i tací, kteří jsou chodícími karikaturami. Například pánové Sarkozy nebo Berlusconi,“ prozrazuje autor pikantních kreseb bývalé „Železné lady“ Margaret Thatcherové, kterou oběsil na šále, nebo Tonyho Blaira a George Bushe, kdy nechal Blairovu hlavu vylézt z Bushova pozadí. „Thatcherová byla dobrý materiál stejně jako Nixon nebo Mugabe. Z herců jsou skvělí Hugh Grant nebo Woody Allen. U nich je ale jeden problém, předstírají, že jsou někým jiným, kdežto politici jsou sami za sebe – někteří to dělají dobře, jiní špatně,“ G.S.

 


Ze životopisu Geralda Scarfa
narodil se 1. června 1936 v Londýně
na poč. 60. let začal pracovat po krátkém období studia na Royal College of Art jako satirický kreslíř komiksů pro časopisy
-  Punch Magazine
-  Private Eye Magazine
-  spolupracoval s novinami Daily Mail (jako válečný zpravodaj ve Vietnamu a Indii)
- připravoval reportáže o situaci v rozděleném Berlíně či amerických prezidentských volbách v roce 1964
-  od  1967 jako politický karikaturista spolupracuje s London Sunday Times
Zúčastnil se mnoha výstav po celém světě  (v New Yorku, Osace, Montrealu, Los Angeles, Sydney, Melbourne, Chicagu, Hannoveru a Londýně)
Uskutečnil víc než 70 samostatných výstav
G. S.  navrhoval scény a kostýmy pro hry, opery a muzikály (v Londýně, Houstonu, Los Angeles, San Franciscu, Seattlu a na Novém Zélandu)
Scarfova Kouzelná flétna se hrála v Los Angeles, San Franciscu a Seattlu
Dlouhodobě spolupracoval se skupinou Pink Floyd na jejich originálních koncertních show pro slavné turné ´The Wall´.
Jeho filmová tvorba zahrnuje návrhy a režii animací pro ´The Wall´ skupiny Pink Floyd
Spolupracoval jako produkční designér na animovaném celovečerním filmu Walta            Disneyeho ´Hercules´
Napsal, režíroval a podílel se na filmových scénářích a dokumentech pro BBC a Channel 4
Vytvořil titulní animaci pro britský komediální seriál ´Jistě, pane ministře´ a ´Jistě, pane premiére´
Vydal spoustu  knih o své práci (např. Drawing Blood, Monsters, Heroes & Villains, Scarfe Face and Scarfe on Scarfe)
Jeho nejnovější publikací je The Making of Pink Floyd’s The Wall
Scarfovy práce se pravidelně objevují v mnoha periodicích ve Spojeném království i v zahraničí
Pro New Yorker Magazine pracoval přes 20 let
1988 – 1992: režie, scénář, hraje hlavní roli   v televizním filmech BBC (Scarfe on Sex, Scarfe on Art, Scarfe in Paradise, Scarfe on Class
V roce 2008 u příležitosti narozenin královny Alžběty II. byl Geraldu Scarfovi udělen řád britského impéria
Gerald Scarfe je také držitelem čestných titulů University of Dundee, University of Liverpool a University of Kent. Na University of Dundee se stal čestným profesorem
V současné době Gerald Scarfe spolupracuje s Rogerem Watersem, pro něhož navrhl létající objekty a ilustrace k animované projekci právě probíhajícího světového turné The Wall.
Malby a kresby Geralda Scarfa jsou zastoupeny ve sbírkách Tate Gallery a National Portrait Gallery v Londýně, ve Smithsonian National Portrait Gallery v New Yorku a v londýnském House of Commons Collection ve Westminsteru
Ilustrované hovory o svém životě a tvorbě publikuje Gerald Scarfe pravidelně nejen v Británii, ale i v mnoha dalších zemích světa

 

Panu Geraldovi Scarfovi přejeme hodně zdraví a hodně brilantních nápadů v jeho práci, zejména kreslení, která představuje neustále pro něj jistou terapii…

 

Sbírku jsme tvořili s přesvědčením,

že vydrží-li kultura, přežije národ.“ Jan Mládek 

Museum Kampa
118 00 Praha 1
U Sovových mlýnů 503/2
Máme otevřeno: denně od 10.00 – 18.00 hodin
www.museumkampa.cz

Hodnocení: 99 %

(jen škoda, že zajímavé popisky ke kresbám byly instalovány tak nízko,

že jsme chodili v permamentním předklonu, což ale můžeme brát jako,

že jsme se obrázkům geniálního umělce Geralda Scarfeho klaněli) - 

slova autorky O. K.

Ing. Olga Koníčková, zdroj: internet
Foto: Museum Kampa, internet


Setkání a  autogramiáda Geralda Scarfeho s fanoušky  se uskuteční dnes ve středu 24. července 2013 na nádvoří Musea Kampa!!!