´Naši motýli´ - ´Motýli zblízka´ - ´Babočky´ aneb všechno lítá, co peří má? (´Our Butterflies´)

06.07.2013 18:28

´Naši motýli´ - ´Motýli zblízka´ - ´Babočky´  aneb všechno lítá, co peří má?! (´Our Butterflies´)

 

Středočeské muzeum

Roztoky u Prahy  

19. 4. – 29. 9. 2013

Na svátky 5. a 6. července 2013 jsme si udělali výlet do našich oblíbených Roztok u Prahy, protože nás lákali motýli. Ne na louce rozkvetlé, i když jsme v dětství také motýly chytali, ne to ne, ale motýli vystavení ve Středočeském muzeu v Roztokách. Zhlédli jsme naráz tři výstavy o motýlech. Kupodivu červnové záplavy se Muzea nedotkly na rozdíl od nešťastného Ateliéru Zdeňky Braunerové…

 

A to výstavu ´Naši motýli´, kde jsme si prohlédli dosud nám neznámou sbírku více než 5 tisíc motýlů, kterou za svůj poměrně krátký život vytvořil entomolog Josef Háša. Můžeme si prohlédnout ve 32 prosklených entomologických krabicích, přehledně uspořádaných, 743 druhů motýlů, což tvoří necelou čtvrtinu všech druhů žijících na území Česka. Výstavu doplňují barevné fotografie motýlů Lukáše Seicherta.

 

  1. Josef Háša chytal motýlky v Roztokách a u Zichova

Motýli pocházejí především z Roztok u Prahy a jejich blízkého okolí, kde Josef Háša působil, a z oblasti pošumavského Zichova (Chudenická vrchovina), kam rád jezdíval na dovolenou. Motýli  ve 32 prosklených entomologických krabicích jsme  u každého druhu  kromě latinského jména uvedli i české jméno a systematické zařazení v rámci čeledí.

 

Velmi zajímavou částí výstavy je neobvyklá sbírka vývojových stadií 25 druhů motýlů, která čítá 1 385 kusů. Jedná se např. o tyto druhy: lišaj paví oko, bourovec dubový, modrohlávek ovocný, přástevník medvědí, martináč bukový, bourovec prsténčivý, vztyčnořitka rudoskvrnná, bekyně mniška, hranostajník vrbový, bělásek zelný, martináč habrový, bourovec ostružiníkový, hřbetozubec vrbový, bekyně velkohlavá, babočka kopřivová, otakárek ovocný, zejkovec podzimní, vztyčnořitka lipová, stužkonoska modrá…

(z textu – Jasoň František Boháč, kurátor výstavy a autor scénáře)

 

Co víme o motýlech?! Alarmující zpráva…

  • motýlů je na světě 165 tisíc druhů, z toho 3 500 druhů v České republice, z toho je 160 druhů motýlů denních
  • za 50 let vyhynulo u nás 18 původních druhů motýlů a v současnosti je ohrožena  polovina druhů našich motýlů …
  • největším druhem našeho motýla je babočka osiková
  • někteří denní motýli mají rozpětí křídel až 7 centimetrů
  • jména motýlů na výstavě v češtině i latině se mohou měnit…
  • hlavním orientačním smyslem denních motýlů je zrak a sídlem orgánů chuti jsou chodidla předních nohou, která slouží při vyhledávání živin pro housenky
  • noční motýli se orientují podle čichu (tykadla)
  • motýli procházejí složitým vývojovým cyklem se čtyřmi stadii. Jedná se o tzv. dokonalou proměnu, což je jeden z největších zázraků přírody

1. vajíčko

      2. housenka (larva)

      3. kukla (pupa)

      4. dospělec (imago)

 

Ze životaběhu Josefa Háši

Úctyhodnou sbírku motýlů Josefa Háši, který se narodil 20. 8. 1920 v Praze, zapůjčilo Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem, kam ji po smrti svého manžela předala paní Josefa Hášová.          

  • 1939- 1940 Josef Háša absolvuje obchodní akademii v Praze - Karlíně
  • pracuje jako úředník
  • člen České entomologické společnosti  
  • spolupracuje se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy
  • sbírá motýly v přírodní rezervaci Roztocký háj – Tiché údolí a v pošumavském Zichově, kde měl chalupu (okres Domažlice)
  • fotografuje a maluje (rostliny a houby)
  • 3. 7. 1974 (ve věku nedožitých 54 let umírá)
  • manželka Josefa Hášová měla pochopení pro práci svého manžela a sbírku nakonec předala  do  Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse nad Labem

 

  1. ´Motýli zblízka´ - Lukáš Seichert

Jako další z výstav jsme zhlédli 90 barevných fotografií MVDr. Lukáše Seicherta, který se již od svého mládí zabývá fotografickou dokumentací přírody, zejména motýlů.  Fotografie zachycují 60 druhů motýlů v jejich přirozeném prostředí a můžeme si povšimnout detailů motýlů, jež jinak při běžném pozorování pouhým okem nespatříme, právě tak jako rostliny, na které sledovaní motýli rádi usedají….

 

  • „Už od svého dětství jsem milovníkem přírodních krás a zvlášť motýlů, kteří jsou křehkým důkazem toho, že nejen účelnost, zdůvodnitelná rozumem, ale i křehká krása, kterou Stvořitel ozdobil tyto tvory, je důležitou součástí našeho světa. Možnost se zastavit, přestat myslet na nejrůznější povinnosti a nechat se okouzlit jejich půvabem mi poskytuje uklidnění a určité povznesení. Mnoho času jsem proto strávil na různých loukách, u rozkvetlých keřů nebo třeba i u kaluže, kam chodí někteří motýli pít. Snad vás pohled na tyto fotografie potěší.

 

  • Fotografuji fotoaparátem Nikon  D200 s objektivem Micro Nikkar 105 mm f./2,8 D.

 

  • Máte-li zájem o fotografii, nebo si jen chcete se mnou promluvit: 731 532 631

            Lukáš Seichert“

Kurátor a autor scénáře: Jasoň František Boháč (zoolog)

 

 

  1. ´Babočky´ - Milada Rezková, Lukáš Urbánek

Výstava je inspirovaná dětskou knihou ´Babočky´ od Milady Rezkové a Lukáše Urbánka, vydanou nakladatelstvím Labyrint v roce 2010. V soutěži o ´Nejkrásnější knihu roku 2010´ získala druhé místo.

A především pro děti určená výstava ´Babočky´si všímá momentů ze života vzácných motýlů, a také hravým způsobem doplňuje celkovou výstavu o motýlech. Představuje svět baboček, které nejsou ani tak úplně běžnými motýly, ale odkazují nás kamsi za druhý břeh…Krásný a vtipný příběh, vycházející ze stejnojmenné knihy obou autorů, je instalován na 10 velkých obrazových panelech, které speciálně pro výstavu namaloval Lukáš Urbánek. Výstavu doplňuje  výtvarná dílna pro děti, které si mohou vytvořit z papíru motýlí křídla a pak na nich odletět, kam se jim zachce, pokud to rodiče či prarodiče dovolí?!

 

Opsáno z některých panelů: (zasmějeme se a dětem přečteme!)

  • „Původně se měli dělit na Babočky a Dědočky, podle toho, kdo má vousy a kdo ne. Aby se to nepletlo, tak se Dědočky oholily a zůstaly jenom Babočky.“
  • „Co dělají Babočky celý den? To je právě to nejzajímavější. Mají za úkol vylepšovat prázdniny!“

 

www.labyrint.net

Středočeské muzeum

Roztoky u Prahy

Zámek čp.1

252 63 Roztoky u Prahy

Tel.: 233 029 011

Otevřeno: středa -  neděle od 10.00  -  18.00 hodin

 

muzeum@muzeum-roztoky.cz

Hodnocení:  100 %

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: Lukáš Seichert, Petr Hejna, Wikimedia Commons