´Kultura kubánského tabáku´ aneb proč si také nepředčítáme například v nudných čekárnách?!

13.03.2014 09:57

Instituto Cervantes - Praha

 

11. - 18. 3. 2014

Byli jsme pozváni na vernisáž výstavy o doutnících (hned jsme si vzpomněli na našeho jednoho kdysi z milovníků doutníků Josefa Laufera), která byla zahájena v Institutu Cervantes ve spolupráci s Kubánským velvyslanectvím v Praze. Okolo nás pobíhal kouzelník ve stříbrném oblečku a začalo se připravovat u baru ďábelské mojito, které není mátovou limonádou……

 

Kuba bez doutníků a mojita?! Nemožné!

Známe jistě snímky kubánských žen, které i při své práci neustále v ústech žmoulají doutníky. Brr!! Tato představa nás z www.www-kulturaok-eu.cz velmi děsí, zvláště při vzpomínce na rok  1968, kdy se ještě v londýnských kinech se smělo kouřit, a tak  doutník vedle nás s rozkoší dýmajícího pána nás z kina doslova vyhnal…

 

No, tak jdeme zpět. Na výstavě se, sice jen ve zkratce, seznámíme s ruční výrobou havanských doutníků a jejich vlivem na kubánskou kulturu, a to především s důrazem na postavy baliče doutníků a předčítače novin a literatury v továrně na tabák, které jsou vtisknuty do duše každého obyvatele Havany.

 

Jak vznikl předčítač v tabákových závodech?

První tabáková dílna, kde se v roce 1865 zavedl předčítač během pracovní směny,  byla El Figaro v Havaně.  Předčítač , zpravidla muž, míval své místo v čele haly a jeho úkolem bylo kroutičům doutníků předčítat hlasitě z denního tisku, románů, časopisů a knih. Práce předčítače si dělníci velmi cenili a byla považována za jakousi společenskou a kulturní výsadu.

 

Na výstavě si můžeme prohlédnout vystavené pod vitrinou knihy, fotografie z tabákových plantáží a továren na tabák, doutníky včetně ukázky jejich skladování, etikety kubánských doutníků známých značek…

 

Vysoká kvalita tabáku na Kubě je záhadou, ale předkládá se, že tajemství tkví v klimatu a  půdě bohaté na dusičnany, vyskytující se na 5 výsostně tabákových zónách:

Vuelta Abajo

Semivuelta

Partidos

Remedios

Oriente

 

 

Z historie kubánských doutníků

  • Tabák je rostlina pocházející z Jižní Ameriky, na Kubu se zřejmě dostala 2 až 3 tisíce let před naším letopočtem.
  • Kubánští domorodci (většinou indiáni kmene Taíno) byli věrnými konzumenty tabáku; byl pro ně jistým druhem léčiva a neodmyslitelně patřil k různým společenským událostem, politickým i náboženským, pročež se stal hlavní pěstovanou plodinou na kubánském ostrově.
  • S příchodem Španělů na Kubu se pěstování tabáku rozšířilo po světě a okamžitě po něm vznikla velká poptávka.

 

 

Instituto Cervantes de Praga

120 00 Praha 2

Na Rybníčku 536/6

 

Máme otevřeno:

pondělí - pátek10.00  - 18.00  hodin

sobota: 10.00  - 14.00 hodin

Vstup:  volný

 

Tel.: +420 221 595 212

www.praga.cervantes.es

 

e-mail: adx1pra@cervantes.es

Hodnocení:  80 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva – p. Skládalová)

Foto: autorka